Najbardziej znanym hydraulikiem na świecie jest najprawdopodobniej sympatyczny Mario, główna postać japońskiej gry komputerowej Super Mario Bros., która od momentu wydania w 1985 roku sprzedała się na świecie w imponującej liczbie 40 milionów egzemplarzy. Być może nawet ktoś pod wpływem gry zdecydował się w dorosłym życiu na wykonywanie tego zawodu?
W ramach cyklu Zawód bez tajemnic chcielibyśmy dziś przedstawić specyfikę pracy hydraulika. W naszej agencji wciąż analizujemy zapotrzebowanie krajowego i zagranicznych rynków pracy. Często przeprowadzamy rekrutację na stanowisko hydraulika do pracy za granicą. Wiemy, że jest to jedna z profesji, na które jest nieustanne zapotrzebowanie. Odpowiedzmy sobie więc na kilka pytań dotyczących tego, kim jest i czym zajmuje się rzeczywisty, niekomputerowy hydraulik.
Praca hydraulika – klasyfikacja zawodu wg różnych opracowań
Hydraulik to określenie pochodzące z języka greckiego. Hydraulikos jest połączeniem dwóch greckich słów: woda i rura. I jest to chyba najbardziej ogólne (ale trafne) określenie charakteru pracy hydraulika. Ale pójdźmy dalej i sprawdźmy, co mówi specjalistyczna dokumentacja.
Hydraulik wg Polskiej Klasyfikacji Działalności
W Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) zawód hydraulika możemy odnaleźć w dziale 43. (Roboty budowlane specjalistyczne) sekcji F (Budownictwo), w grupie 43.2.: Wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i pozostałych instalacji budowlanych.
Klasyfikacja ISCO-08
Podobnie zawód hydraulika jest sklasyfikowany w dokumencie ISCO-08 – Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów. Można go odnaleźć w grupie 7126 – Plumbers and pipe fitters. Klasyfikacja została przyjęta w 2007 roku na Trójstronnym Spotkaniu Ekspertów ds. Statystyki Pracy, zorganizowanym przez ILO – Międzynarodową Organizację Pracy.
Klasyfikacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
W publikacji Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy (2014), wydanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praca hydraulika znajduje się w grupie zawodów o kodzie 7126: Hydraulicy i monterzy wodociągów, na pozycji 712601. Warto przy tym zauważyć, że w dokumencie istnieje rozróżnienie pomiędzy hydraulikiem a monterem. W grupie 7126 znajduje się tylko jeden hydraulik i aż 13 monterów o różnych specjalnościach (m.in. instalacje gazowe, sanitarne, cieplne).
Międzynarodowa Klasyfikacja Standardów Edukacyjnych
ISCED (2011) – Międzynarodowa Klasyfikacja Standardów Edukacyjnych umiejscawia zawód hydraulika w grupie o nazwie: Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.
Skoro dokonaliśmy ustaleń klasyfikacyjnych, spróbujmy określić zakres obowiązków i kompetencji hydraulika.
Hydraulik – praca i zakres obowiązków
Głównym zadaniem hydraulika jest montaż, naprawa, konserwacja oraz modernizacja:
- instalacji wodnych,
- instalacji grzewczych (centralnego ogrzewania),
- instalacji kanalizacyjnych.
Mówiąc językiem nietechnicznym i niebranżowym: hydraulik dba o prawidłowe działanie instalacji doprowadzającej ciepłą i zimną wodę, o ogrzewanie naszych domów oraz o to, aby zużyta woda została skutecznie odprowadzona.
Poza wykonywaniem instalacji (zgodnie z dokumentacją i wskazaniami nadzoru technicznego) hydraulik zajmuje się również przyłączaniem urządzeń i końcowych elementów instalacji, tj. umywalki, zlewozmywaki, wanny, grzejniki, pralki.
Hydraulik – wymagane umiejętności
Jakim zestawem cech i umiejętności powinien dysponować dobry hydraulik? Przede wszystkim – osoba na stanowisku montera powinien mieć dobrą kondycję i wytrzymałość, gdyż wiele aspektów tego zawodu wiąże się z ciężką pracą fizyczną. Istotna dla hydraulików na samodzielnym stanowisku jest umiejętność czytania planów instalacji oraz znajomość przepisów budowlanych odnoszących się do prac hydraulicznych,
Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych w opisie tego zawodu wymienia też takie cechy jak:
- umiejętność skupienia i podzielności uwagi,
- refleks i spostrzegawczość,
- dokładność,
- dobry wzrok, słuch i dotyk,
- przestrzenna wyobraźnia,
- elastyczność umysłowa,
- samodzielność decyzyjna.
Hydraulik powinien również posiadać umiejętności techniczne, gdyż w pracy posługuje się wieloma narzędziami i elektronarzędziami. Przydadzą się również kompetencje społeczne, ponieważ często praca hydraulika wymaga kontaktu z ludźmi i działania w grupie.
Doświadczeni specjaliści, u których dodatkowym atutem będzie wykształcenie kierunkowe, z łatwością mogą dziś znaleźć pracę za granicą. Hydraulik to zawód poszukiwany zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego zachęcamy fachowców z tej branży do śledzenia ogłoszeń na naszej stronie – może to być łatwa szansa na lepsze zarobki i ciekawą pracę.