Zawód bez tajemnic: (prawie) wszystko o pracy hydraulika

Najbardziej znanym hydraulikiem na świecie jest najprawdopodobniej sympatyczny Mario, główna postać japońskiej gry komputerowej Super Mario Bros., która od momentu wydania w 1985 roku sprzedała się na świecie w imponującej liczbie 40 milionów egzemplarzy. Być może nawet ktoś pod wpływem gry zdecydował się w dorosłym życiu na wykonywanie tego zawodu?

W ramach cyklu Zawód bez tajemnic chcielibyśmy dziś przedstawić specyfikę pracy hydraulika. W naszej agencji wciąż analizujemy zapotrzebowanie krajowego i zagranicznych rynków pracy. Często przeprowadzamy rekrutację na stanowisko hydraulika do pracy za granicą. Wiemy, że jest to jedna z profesji, na które jest nieustanne zapotrzebowanie. Odpowiedzmy sobie więc na kilka pytań dotyczących tego, kim jest i czym zajmuje się rzeczywisty, niekomputerowy hydraulik.

Praca hydraulika – klasyfikacja zawodu wg różnych opracowań

Hydraulik to określenie pochodzące z języka greckiego. Hydraulikos jest połączeniem dwóch greckich słów: woda i rura. I jest to chyba najbardziej ogólne (ale trafne) określenie charakteru pracy hydraulika. Ale pójdźmy dalej i sprawdźmy, co mówi specjalistyczna dokumentacja.

Hydraulik wg Polskiej Klasyfikacji Działalności

W Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007) zawód hydraulika możemy odnaleźć w dziale 43. (Roboty budowlane specjalistyczne) sekcji F (Budownictwo), w grupie 43.2.: Wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i pozostałych instalacji budowlanych.

Klasyfikacja ISCO-08

Podobnie zawód hydraulika jest sklasyfikowany w dokumencie ISCO-08 – Międzynarodowym Standardzie Klasyfikacji Zawodów. Można go odnaleźć w grupie 7126 – Plumbers and pipe fitters. Klasyfikacja została przyjęta w 2007 roku na Trójstronnym Spotkaniu Ekspertów ds. Statystyki Pracy, zorganizowanym przez ILO – Międzynarodową Organizację Pracy.

Klasyfikacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

W publikacji Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy (2014), wydanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, praca hydraulika znajduje się w grupie zawodów o kodzie 7126: Hydraulicy i monterzy wodociągów, na pozycji 712601. Warto przy tym zauważyć, że w dokumencie istnieje rozróżnienie pomiędzy hydraulikiem a monterem. W grupie 7126 znajduje się tylko jeden hydraulik i aż 13 monterów o różnych specjalnościach (m.in. instalacje gazowe, sanitarne, cieplne).

Międzynarodowa Klasyfikacja Standardów Edukacyjnych

ISCED (2011) – Międzynarodowa Klasyfikacja Standardów Edukacyjnych umiejscawia zawód hydraulika w grupie o nazwie: Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.

Skoro dokonaliśmy ustaleń klasyfikacyjnych, spróbujmy określić zakres obowiązków i kompetencji hydraulika.

Hydraulik – praca i zakres obowiązków

Głównym zadaniem hydraulika jest montaż, naprawa, konserwacja oraz modernizacja:

  • instalacji wodnych,
  • instalacji grzewczych (centralnego ogrzewania),
  • instalacji kanalizacyjnych.

montaż grzejnika w pokoju przez hydraulikaMówiąc językiem nietechnicznym i niebranżowym: hydraulik dba o prawidłowe działanie instalacji doprowadzającej ciepłą i zimną wodę, o ogrzewanie naszych domów oraz o to, aby zużyta woda została skutecznie odprowadzona.

Poza wykonywaniem instalacji (zgodnie z dokumentacją i wskazaniami nadzoru technicznego) hydraulik zajmuje się również przyłączaniem urządzeń i końcowych elementów instalacji, tj. umywalki, zlewozmywaki, wanny, grzejniki, pralki.

Hydraulik – wymagane umiejętności

Jakim zestawem cech i umiejętności powinien dysponować dobry hydraulik? Przede wszystkim – osoba na stanowisku montera powinien mieć dobrą kondycję i wytrzymałość, gdyż wiele aspektów tego zawodu wiąże się z ciężką pracą fizyczną. Istotna dla hydraulików na samodzielnym stanowisku jest umiejętność czytania planów instalacji oraz znajomość przepisów budowlanych odnoszących się do prac hydraulicznych,

Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych w opisie tego zawodu wymienia też takie cechy jak:

  • umiejętność skupienia i podzielności uwagi,
  • refleks i spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • dobry wzrok, słuch i dotyk,
  • przestrzenna wyobraźnia,
  • elastyczność umysłowa,
  • samodzielność decyzyjna.

Hydraulik powinien również posiadać umiejętności techniczne, gdyż w pracy posługuje się wieloma narzędziami i elektronarzędziami. Przydadzą się również kompetencje społeczne, ponieważ często praca hydraulika wymaga kontaktu z ludźmi i działania w grupie.

Doświadczeni specjaliści, u których dodatkowym atutem będzie wykształcenie kierunkowe, z łatwością mogą dziś znaleźć pracę za granicą. Hydraulik to zawód poszukiwany zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego zachęcamy fachowców z tej branży do śledzenia ogłoszeń na naszej stronie – może to być łatwa szansa na lepsze zarobki i ciekawą pracę.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl