W jakich branżach zatrudniani są pracownicy z Ukrainy?

Spacerując po większym polskim mieście, niemal na pewno usłyszymy osoby rozmawiające po ukraińsku, a dodatkowo zachodzi duże prawdopodobieństwo, że robiąc zakupy obsłuży nas pani ze wschodnim akcentem. Pracownicy z Ukrainy od kilku lat trwale wpisali się w polski pejzaż i skutecznie wspierają nasz rodzimy rynek pracy zatrudniając się wszędzie tam, gdzie brakuje rąk do pracy.

Kto przyjeżdża do Polski?

W świadomości Polaków utrwalił się stereotyp pracującej Ukrainki, która najczęściej zajmuje się sprzątaniem domów i mieszkań i jest polecana przez znajomych. Tak było przez długi czas, gdy do Polski przyjeżdżały głównie kobiety w średnim wieku najmujące się do pracy w charakterze pomocy domowej, a większość dochodów wysyłały rodzinie. Obecnie sytuacja uległa zmianie i wśród przebywających w naszym kraju pracowników z Ukrainy przeważają ludzie w wieku pomiędzy 25 a 30 rokiem życia, zatrudniani najczęściej na budowach. Często są to również osoby z wyższym wykształceniem lub pracownicy posiadający konkretne kwalifikacje.

Duża część młodych ludzi przyjeżdża do nas studiować wybierając najczęściej uczelnie techniczne lub wydziały lekarskie. Można również zaobserwować całe rodziny, które powoli wrastają w polskie społeczeństwo, a ich dzieci uczęszczają do szkół, w których tworzy się klasy z językiem ukraińskim.

Wbrew pozorom, wśród przebywających w Polsce obywateli Ukrainy nie ma zbyt wielu uchodźców, większość emigruje ze względów ekonomicznych, szukając w naszym kraju pracy, dzięki której zarobią o wiele więcej niż u siebie.

Jakie firmy zatrudniają pracowników z Ukrainy?

Właściwie wszystkie, zarówno duże korporacje jak i niewielkie przedsiębiorstwa o różnym profilu działalności. Zainteresowanie pozyskiwaniem pracowników ze Wschodu Europy systematycznie wzrasta, chociażby z tego prostego powodu, że coraz trudniej znaleźć chętnych do niektórych prac Polaków. Naborem zajmują się najczęściej agencje rekrutacyjne, które wyszukują konkretnych kandydatów i pomagają we wszystkich formalnościach związanych z zatrudnieniem.

pracownik z Ukrainy kelnerkaObecnie w Polsce pracownicy z Ukrainy najczęściej pracują w takich branżach jak:

  • rolnictwo,
  • usługi remontowo – budowlane,
  • handel,
  • hotelarstwo,
  • gastronomia,
  • usługi porządkowe.

Niestety, imigranci najczęściej pracują poniżej swoich kwalifikacji chociażby ze względu na problemy komunikacyjne. Sytuacja ta zaczyna się jednak zmieniać i zatrudnienie w Polsce znajduje również coraz więcej informatyków, lekarzy czy inżynierów.

Polscy pracodawcy a imigranci

Nasze firmy cenią pracowników z Ukrainy dostrzegając ich pracowitość i zaangażowanie. Otrzymanie oferty pracy w Polsce wciąż jeszcze jest dla nich bardzo korzystne finansowo, dlatego starają się ją utrzymać i często pracują po 12 godzin na dobę. Ponadto raczej nie korzystają ze zwolnień lekarskich, gdyż chcą maksymalnie wykorzystać czas pracy. Dodatkowo zazwyczaj są to ludzie kontaktowi, szybko uczą się języka polskiego i łatwo przystosowują do nowej rzeczywistości. Wszystkie te zalety powodują, że chętnych do zatrudnienia Ukraińców nieustająco przybywa.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl