Rekrutacja pracowników – sztuka selekcji kandydatów

Rekrutacja pracowników to proces wymagający sporo czasu, zdobycia odpowiednich informacji oraz użycia konkretnych narzędzi. Firmy rekrutacyjne muszą rozwijać się wraz ze zmianami zachodzącymi na polskim, europejskim i światowym rynku zatrudnienia. Jak więc współcześnie wygląda selekcja kandydatów? Odpowiadamy.

Jak wygląda rekrutacja pracowników?

Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od specyfiki danego procesu rekrutacyjnego oraz pracodawcy. W inny sposób selekcjonuje się osoby, które mają podjąć pracę tymczasową, inaczej ludzi, którzy zasiąść mają na wysokich stanowiskach managerskich, inaczej zaś tych, którzy pragną pracować za granicą. Osobną kwestię stanowi ponadto rekrutacja pracowników ze Wschodu, która zaczyna odgrywać coraz większą rolę na naszym rodzimym rynku pracy.

Możemy jednak wyodrębnić pewne punkty wspólne we wszystkich tych przypadkach. Po pierwsze – kandydat zgłasza się do agencji rekrutacyjnej z prośbą o wsparcie w znalezieniu zatrudnienia. Wówczas rekruterzy tworzą profil kandydata i rekomendują go na konkretne stanowiska. Jeśli pracodawca się nim zainteresuje, często odbywa się bezpośrednia rozmowa między kandydatem i osobą reprezentującą konkretne przedsiębiorstwo. O ile wynik rozmowy jest pozytywny – podpisywane są umowy, klauzule poufności, oświadczenia o zakazie konkurencji oraz inne dokumenty mające spore znaczenie w funkcjonowaniu firmy.

Firmy rekrutacyjne radzą

Zebranie w firmie rekrutacyjnejProfesjonalni rekruterzy chętnie dzielą się wiedzą dotyczącą oczekiwań wobec kandydatów, cech pożądanych, cenionych kompetencji oraz tego, w jaki sposób zaprezentować się przed firmą rekrutacyjną czy pracodawcą. Jeśli chcesz dobrze wypaść:

  • zdobądź przed rozmową informacje o firmie, do której aplikujesz; znajomość potencjalnego pracodawcy zawsze jest mile widziana; jeśli jest taka możliwość, wplataj do rozmowy nawiązania do Twojej wiedzy – musi się to jednak odbywać naturalnie, sensownie i rzeczowo;
  • bądź pewny siebie, optymistyczny, szczery i konkretny; zaprezentuj się jako osoba profesjonalna, która sama wierzy w swoje kompetencje i jest pewna swoich umiejętności;
  • zadbaj o mowę ciała: nie unikaj kontaktu wzrokowego, nie krzyżuj nóg, nie baw się przypadkowymi przedmiotami; Twoja postawa musi świadczyć o pełnym skupieniu, zainteresowaniu oraz szacunku do rozmówcy;
  • opanuj stres; wypowiadaj się płynnie i sensownie, zapanuj nad głosem, bądź pewny tego, co mówisz; nie pozwól, by stres Cię opanował i zablokował; niech stanowi dodatkową mobilizację i czynnik aktywizujący;
  • pamiętaj o etykiecie biznesowej – dowiedz się, jak w sytuacjach oficjalnych powinien zachowywać się mężczyzna, a jak kobieta; popełnienie faux pas może negatywnie wpłynąć na atmosferę całej rozmowy.

Podczas rozmowy słuchaj dokładnie i skup się na jej temacie. Nie denerwuj się, bo nie ma czym – przecież to tylko konwersacja, a pracownicy firm rekrutacyjnych to tylko ludzie. Bez obaw, życzymy Ci, byś szybko znalazł pracę marzeń.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl