Praca w Niemczech – 5 faktów dla początkujących

W 2011 roku Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla Polaków. Według danych GUS, w 2015 r. przebywało tam 665 tysięcy naszych rodaków, z czego zdecydowana większość w celach zarobkowych. Praca w Niemczech zawsze była bardzo popularna w Polsce – rok przed otwarciem rynku wypłatę w niemieckich euro dostawało pół miliona Polaków.

Jeśli zastanawiasz się nad pracą za Odrą, przedstawiamy 5 faktów, które powinieneś znać, zanim zaczniesz.

1. Bez zameldowania ani rusz

W Polsce zniknie od 2018 roku, w Niemczech nic na to na razie nie wskazuje. Jeśli jedziesz tam do pracy, musisz znaleźć lokum i zameldować się. Pamiętaj, że po podpisaniu umowy wynajmu masz 7 dni (w niektórych landach 14) na zgłoszenie tego faktu we właściwym urzędzie. Bez zameldowania nie otworzysz konta w banku, nie dostaniesz kredytu, nie ubezpieczysz się w lokalnej kasie chorych. Niedopełnienie tego obowiązku w terminie grozi wysoką grzywną.

2. Konto w banku poświadcza Twoją wiarygodność

Praca za granicą w Niemczech nie może być wykonywana bez posiadania rachunku bankowego. W polskim prawie nie jest to wymóg, choć większość z nas takie konto posiada ze względu na wygodę.
Jeśli już zamieszkasz w Niemczech (czyli zdobędziesz zameldowanie), musisz założyć konto i posiadać na nim środki, które uwiarygodnią Cię w oczach państwa jako osobę zdolną do utrzymania się. Niemieckiego urzędu nie interesuje, skąd pochodzą pieniądze na rachunku – z Twojej pracy, ze spadku czy z oszczędności. Po prostu musisz je mieć.

konto w niemieckim banku

3. Musisz być ubezpieczony

Jeśli podejmujesz pracę na podstawie niemieckiej umowy (nie jesteś pracownikiem delegowanym), podlegasz tamtejszemu systemowi ubezpieczeń. Musisz więc opłacać składkę ubezpieczeniową w jednej z tamtejszych kas chorych. Masz prawo wyboru kasy spośród 117 ośrodków (stan na pierwszy kwartał 2016 r). Większość oferuje podobny pakiet świadczeń, ale warto podjąć ostateczną decyzję po wcześniejszym rozeznaniu. Część kas oferuje polskojęzyczną obsługę – warto sprawdzić, które.

4. Znajomość języka to podstawa

nauka języka niemieckiego jest istotnaUmiejętność sprawnego posługiwania się niemieckim w piśmie i mowie nie tylko ułatwi codzienne życie, ale tez pozwoli na zdobycie lepszej pracy oraz płacy. Nasi sąsiedzi bardzo przywiązują wagę do tego, czy cudzoziemcy potrafią się porozumiewać w ich języku i przekłada się to na wymierne korzyści, jak np. wyższe wynagrodzenie czy możliwość otrzymania lepszego stanowiska lub awansu.

Z tego powodu większość ofert pracy w Niemczech opatrzona jest klauzulą wymogu znajomości niemieckiego. Część firm rekrutacyjnych w Polsce oferuje swoim kandydatom bezpłatne kursy językowe, po których mogą bez problemu zacząć pracować za granicą.

5. Sprawdź ile będziesz zarabiać

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z niemieckim pracodawcą mów otwarcie o oczekiwaniach finansowych – dla Niemców nie jest to temat niezręczny i wręcz wymagany. Zanim jednak na coś się zgodzisz, sprawdź, jak kształtują się średnie wynagrodzenia w Twojej branży. Pamiętaj też, że Twoje prawa jako pracownika są takie same jak każdego obywatela Niemiec, ale i wymaga się od Ciebie tyle samo (np. znajomość języka).

Pamiętaj – praca w Niemczech jest regulowana przez ustawową płacę minimalną, która wynosi w tej chwili 8,5 euro/godz. i obowiązuje pracodawców we wszystkich branżach. Jednakże poza tym istnieją też tzw. branżowe płace minimalne (dotyczą 18 gałęzi przemysłu), w których ta stawka jest inna – ale tylko w 6 z nich jest mniejsza niż 8,5 euro.

Aby móc dobrze zarabiać, skutecznie pracować i wygodnie żyć, musisz wiedzieć o wiele więcej, niż sobie powyżej powiedzieliśmy. Natomiast szczegółowe zapoznanie się z powyższymi kwestiami, tudzież wdrożenie ich w życie (nauka języka!) pozwoli Ci na łatwiejszy start i umożliwi ci dostęp do znacznie większej liczby ofert pracy w Niemczech.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl