Praca tymczasowa nie tylko dla studenta – 7 korzyści dla pracownika

Uważasz, że praca tymczasowa się nie opłaca, a agencje rekrutacyjne tylko wyzyskują pracowników? Taki stereotyp jest dość powszechny, ale rzeczywistość, jak to rzeczywistość, jest inna niż uproszczone wyobrażenia i o wiele bardziej skomplikowana.

Taka forma zatrudnienia niesie wiele korzyści – i nie tylko uczniowie i studenci pracują w taki sposób. Poznaj więc 5 korzyści, które da Ci praca tymczasowa – nieważne czy już gdzieś pracujesz, czy właśnie szukasz zatrudnienia.

1. Łatwo wchodzisz na rynek pracy

Nieważne, czy uczysz się, studiujesz, skończyłeś 30 czy 50 lat, jesteś młodą matką po urlopie macierzyńskim czy pracujesz na etacie, ale chcesz dorobić – praca tymczasowa to oferta dla każdego. Duży wybór ogłoszeń i pracodawców zwiększa szanse na szybkie znalezienie najlepszej dla Ciebie pracy. To też szansa dla tych, którzy na polskim rynku pracy mają największe problemy z jej znalezieniem. Firmy rekrutacyjne sprzyjają w ten sposób aktywizacji zawodowej i przeciwdziałają bezrobociu.

2. Praca znajduje Cię sama

Jeśli zostaniesz pracownikiem agencji pracy tymczasowej, możesz przestać przejmować się samodzielnym szukaniem zatrudnienia. Rekrutacja pracowników do pracy tymczasowej ma z reguły charakter ciągły, więc zgłosić się możesz zawsze. Jeśli się sprawdzisz, agencja będzie wyszukiwać dla Ciebie kolejne oferty. Mimo tego, że zatrudnienie jest ujęte w ramy tymczasowości, możesz liczyć na pracę bez przerwy.

3. Dopasujesz czas pracy

Elastyczne godziny i duży wpływ na grafik pracy to jedna z największych zalet pracy tymczasowej. Dzięki różnorodnym ofertom, jakie posiada każda dobra agencja, możesz dostosować czas pracy tak, by nie kolidował z innymi zajęciami, np. szkołą czy drugą pracą. Jeśli chcesz zarabiać więcej, pracujesz dłużej. Jeśli potrzebujesz więcej czasu na życie prywatne – pracujesz w niepełnym wymiarze.

4. Zdobywasz bogate doświadczenie zawodowe

Dzięki temu, że agencja deleguje cię do pracy na różnych stanowiskach, gromadzisz doświadczenie w rozmaitych zawodach. Pomoże Ci to lepiej zaplanować dalszą karierę. Zyskujesz szansę sprawdzenia samego siebie i określenia swoich preferencji co do rodzaju późniejszej aktywności zawodowej. Będziesz też mieć okazję uczestnictwa w wielu rozwijających szkoleniach.

5. Korzystasz z urlopów i innych świadczeń

Jako pracownik tymczasowy nie masz zagwarantowanych wszystkich świadczeń wynikających z wykonywania pracy etatowej, ale masz prawo do płatnego urlopu – jak każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Należą Ci się 2 dni wolnego za każdy przepracowany miesiąc. Po pół roku pracy możesz też skorzystać z urlopu na żądanie. Poza tym obowiązuje Cię też okres wypowiedzenia, podlegasz ubezpieczeniu i masz prawo do zasiłku chorobowego.

urlop dla pracownika

6. Masz szansę na stałe zatrudnienie

Pracodawca użytkownik, czyli klient agencji pracy tymczasowej, często decyduje się na zatrudnienie pracownika tymczasowego we własnej firmie na podstawie umowy o pracę. Firmy często traktują pracowników tymczasowych jako osoby na okresie próbnym, i na koniec oferują zatrudnienie u siebie tym kandydatom, którzy sprawdzili się na stanowisku. Możesz więc potraktować pracę tymczasową jako szansę na otrzymanie stałego zatrudnienia.

7. Nie obawiasz się zwolnienia

Co prawda może się zdarzyć tak, że firma, w której pracujesz tymczasowo, przeprowadzi zwolnienia, ale Twoja agencja może szybko zapewnić Ci kolejnego pracodawcę. Co bardziej przedsiębiorczy pracownicy rejestrują się w kilku agencjach naraz, żeby dodatkowo zmniejszyć szanse utraty aktualnego zatrudnienia i zwiększyć ilość dostępnych dla siebie ofert.

Praca tymczasowa to dość młoda w Polsce forma zatrudnienia (ustawa reguluje ją dopiero od 2003 r.), ale świetnie sprawdza się w realiach polskiej rzeczywistości. Umożliwia podjęcie zatrudnienia osobom zagrożonym bezrobociem, pomaga wejść na rynek pracy i zdobyć pierwsze doświadczenia, daje szansę dorobienia do stałej pensji, jest też realną furtką do stałego zatrudnienia. To ciekawy sposób na rozpoczęcie kariery i na bycie elastycznym – a tego wymaga dzisiejszy rynek pracy.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl