Praca dla elektryka na wyciągnięcie ręki

Współczesny rynek zatrudnienia, zarówno w Polsce jak i za granicą, stoi otworem dla specjalistów z umiejętnościami technicznymi. Wiele przedsiębiorstw oferuje atrakcyjną pracę dla elektryków. Odpowiednie wykształcenie i kompetencje gwarantują dobry start oraz szybki rozwój kariery.

Zacznijmy od wykształcenia

Kwalifikacje oraz wiedzę elektrycy zdobywają w szkołach zawodowych, technikach lub studiując na uczelniach wyższych. Uprawnienia do wykonywania zawodu można także uzyskać na przykład w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, zdając egzamin zawodowy, po którym otrzymuje się specjalne zaświadczenie, umożliwiające wykonywanie zawodu przez najbliższe pięć lat. Takie same możliwości oferują inne placówki, chociażby Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich. By poznać szczegóły i wymogi dotyczące pracy dla elektryka, zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2003 roku.

We wspomnianym dokumencie zawarte są reguły, zgodnie z którymi zdobywa się kwalifikacje do eksploatacji instalacji, sieci oraz urządzeń elektrycznych. By wykonywać zawód elektryka należy ponadto ukończyć specjalistyczny kurs Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, podczas którego dowiesz się, jak działać, by Twoja praca była bezpieczna i nie stwarzała zagrożenia dla Ciebie, a także Twoich współpracowników.

Sporo osób zadaje sobie pytanie: czy nadaję się do wykonywania tego zawodu? Jeżeli:

  • jesteś w stanie wziąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo osób mających do czynienia z sieciami energetycznymi, maszynami, elektrycznymi sprzętami AGD,
  • jesteś skrupulatny, uzdolniony technicznie czy matematycznie,
  • masz podzielność uwagi i szybko się uczysz,

odpowiedź na wcześniej postawione pytanie zapewne będzie twierdząca. Jeżeli nie przeszkadza Ci ponadto praca w niezbyt komfortowych warunkach (na przykład na słupach elektrycznych), pod presją czasu, a przy tym cechuje Cię umiejętność zarówno analitycznego, jak i twórczego myślenia – jesteś na dobrej drodze, by zostać elektrykiem.

Praca elektryka i zarobki

Obowiązki elektryka nie należą do łatwych. W zależności od wykonywanych zadań, praca elektryka obarczona jest mniejszą lub większą odpowiedzialnością, a także wiąże się ze zróżnicowanym wkładem energii, poziomem trudności czy niższymi bądź wyższymi kompetencjami.

Prócz umiejętności zawodowych, takich jak na przykład usuwanie usterek maszyn, diagnostyka urządzeń elektrycznych, zaznajomienie z instalacjami elektrotechnicznymi czy znajomość schematów elektrycznych – pracodawcy wymagają od kandydatów dużego poczucia odpowiedzialności, prawa jazdy, doświadczenia branżowego, terminowości, dokładności oraz zaangażowania.

Trudno jednoznacznie określić poziom zarobków elektryków. Według statystyk, technicy zarabiają około 2500 zł netto. Nieco niższe kwoty obowiązują w mniejszych miejscowościach oraz funkcjonujących tam niewielkich przedsiębiorstwach. W dużych miastach i liczniejszych firmach można liczyć na wyższe wynagrodzenie. Jak podają różne źródła, inżynierowie posiadający wyższe wykształcenie mogą liczyć na wypłatę w granicach 3500 – 5500 zł netto miesięcznie. Biorąc pod uwagę specyfikę posiadanej wiedzy i umiejętności oraz ryzyko wiążące się z owym zawodem, to niedużo, dlatego sporo osób decyduje się na podjęcie pracy za granicą, gdzie zarobki są relatywnie wyższe, a oferty pracy dla elektryka bardziej atrakcyjne.

Jeśli interesuje Cię ciesząca się dużą popularnością wśród zleceniodawców praca, elektryk będzie świetnym wyborem. Posiadając umiejętności zawodowe oraz minimalne chociaż doświadczenie, masz bardzo dobrą bazę do rozwoju ścieżki kariery.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl