Praca dla elektryka. Dużo ofert, mało chętnych

Przeglądając portale ogłoszeniowe dla osób poszukujących zatrudnienia, można zauważyć, że jedne zawody cieszą się bardzo dużym powodzeniem na rynku pracy, a inne wzbudzają sporadyczne zainteresowanie pracodawców. Tak było zawsze, a zmieniające się preferencje są bezpośrednim odbiciem przemian społeczno – gospodarczych zachodzących w kraju i wpływających na strukturę zawodową społeczeństwa. I tak, po czasach, gdy nagminnie poszukiwano specjalistów marketingu i bankowości, nadszedł okres dobrej passy dla pracowników fizycznych. Dlatego, obecnie osoby poszukujące pracy dla elektryka, hydraulika czy spawacza nie będą raczej miały problemu z jej znalezieniem.

Skąd takie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych?

Wzmożone zapotrzebowanie na fachowców wzięło się właśnie z pewnych przemian, które zachwiały rodzimym rynkiem pracy. Główną przyczyną są masowe wyjazdy pracowników fizycznych do pracy za granicę, które trwają już od kilku lat. Nieporównywalne większe zarobki, jakie oferowały kraje Unii Europejskiej oraz bezrobocie, które jeszcze niedawno było w Polsce bardzo wysokie, dla wielu osób były wystarczającą motywacją do zmiany swojego życia.

Za granicą największym powodzeniem cieszyli się właśnie elektrycy, budowlańcy czy hydraulicy, co doprowadziło do tego, że w Polsce zostało ich niewielu. Druga przyczyna to fakt, że, młodzi ludzie coraz rzadziej wybierają szkoły zawodowe, które kształcą znacznie mniejszą ilość fachowców wykonujących prace fizyczne.

Praca dla elektryka – wady i zalety

Ogłoszenia z ofertami pracy dla elektryka, to jedne z tych, które są najczęściej zamieszczane przez pracodawców. I choć chętnych do wyjazdów zagranicznych nie brakuje, to znalezienie pracowników w Polsce jest już trudniejsze. Pomijając fakt, że zmniejszyła się ilość fachowców obecnych w kraju, problemy ze znalezieniem kandydatów do pracy w charakterze elektryka wynikają również z proponowanych wynagrodzeń, które są nieadekwatne do rodzaju wykonywanej pracy, dlatego wielu osobom bardziej opłaca się praca na własny rachunek. Bo trzeba przyznać, że praca ta nie dość, że nie należy do łatwych to jest też niebezpieczna.

elektryk podczas pracyGłówne wady pracy elektryka to:

  • Wysokie ryzyko utraty zdrowia lub życia,
  • Niekomfortowe warunki pracy (często np. na wysokościach, w małych pomieszczeniach lub na zewnątrz),
  • Wysokie prawdopodobieństwo nienormowanego czasu pracy, konieczność wyjazdów.

Oczywiście zawód ten ma też sporo zalet, a wśród nich:

  • Niemal pewne zatrudnienie potwierdzone dużą ilością ofert pracy dla elektryka,
  • Możliwość podjęcia pracy już po ukończeniu szkoły zawodowej,
  • Możliwość założenia własnej dzielności gospodarczej,
  • Duże perspektywy rozwoju.

Przyszłościowy zawód

Na fali powracającego zainteresowania kształceniem zawodowym oraz polepszających się warunków na rynku pracy, można mieć nadzieję, że przybędzie nam wykwalifikowanych pracowników fizycznych niezbędnych niemal w każdym przedsiębiorstwie. Zważywszy na ogromny postęp technologiczny i związane z tym wszechobecne urządzenia elektroniczne niemal pewne jest, że w najbliższym czasie nie zabraknie pracy dla żadnego elektryka. Być może nadejdzie dzień, kiedy fachowcom bardziej będzie się opłacało zostać i pracować w kraju niż szukać ofert pracy za granicą.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl