Pozyskiwanie pracowników ze wschodu: z czego wynika popularność tego działania?

Cudzoziemców pracujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej każdego roku jest coraz więcej. Co ciekawe, większość z nich stanowią obywatele Ukrainy. Pozyskiwanie pracowników ze wschodu to trend, który opanował nasz rodzimy rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat. Według statystyk, co trzecie polskie przedsiębiorstwo zatrudnia obcokrajowców lub rozważa przyjęcie ich do pracy. Co sprawiło, że podobne działania zyskały tak ogromne zainteresowanie i popularność? Z jakiego powodu nasi wschodni sąsiedzi chętnie podejmują pracę w Polsce?

Rekrutacja pracowników z Ukrainy, czyli częste zjawisko na polskim rynku

pozyskiwanie Ukraińcow do pracyWłaściciele polskich przedsiębiorstw często zgłaszają kłopoty ze skompletowaniem kadry, gdzie większość pracowników posiadałaby rodzimy paszport. W ostatnich latach doszło do sporego spadku bezrobocia, co przyczyniło się bezpośrednio do tego, że zmniejszyła się również liczba osób poszukujących stałego zatrudnienia.

Z kolei ze względu na zwiększony procent osób emigrujących do Niemiec i Anglii, w kraju brakuje wykwalifikowanych fachowców, co przekłada się bezpośrednio na to, że pracodawcy mają bardzo ograniczony wybór potencjalnych kandydatów.

Z powyższych przyczyn pozyskiwanie pracowników ze wschodu zyskało ogromną popularność. Warunki pracy w Polsce zwykle w pełni satysfakcjonują przybyszy z Ukrainy, a przedsiębiorcy zyskują doświadczonych i wykwalifikowanych wykonawców. Całość stanowi rodzaj transakcji wiązanej, gdzie każda ze stron zyskuje powody do bycia w pełni usatysfakcjonowanym.

3 powody, dla których warto pozyskać pracowników ze wschodu

Pracownicy z Ukrainy coraz częściej zasilają szeregi polskich firm. Szczególnie w przedsiębiorstwach specjalizujących się w przemyśle. Istnieje kilka powodów, które przemawiają za tym, że zatrudnienie Ukraińców jest opłacalne.

Jako trzy najważniejsze można wymienić:

  • dużą motywację i chęć wykonywania pracy. Obywatele Ukrainy zwykli doceniać to, że w Polsce mają szansę zarobienia większych pieniędzy niż na terenie swojej ojczyzny i z tego powodu starają się przykładać do wykonywanego zajęcia. Charakteryzują się też dużą precyzją w czasie pracy;
  • zwolnienie z konieczności odprowadzania podatku za koszt zakwaterowania pracowników ze wschodu w Polsce. Sądy dopiero niedawno orzekły w tej kwestii, jednak jest to duże uatrakcyjnienie warunków zatrudnienia zarówno dla pracobiorców, jak i pracodawców;
  • długoterminowa współpraca – pozyskując pracowników ze wschodu, przedsiębiorcy mogą mieć niemal zupełną pewność co do tego, że zatrudniani przez nich obcokrajowcy zostaną w ich firmie na długie lata.

Częstym powodem, dla którego Polacy decydują się na przyjęcie do pracy Ukraińców, jest również fakt, że godzą się oni na niższe stawki od rodaków. Co więcej, poziom wykonywanych zajęć jest porównywalny w obu przypadkach, a więc pracodawcy często są bardziej zadowoleni z efektów osiąganych przez cudzoziemców.

Rekrutacja do pracy nigdy nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy chodzi o pozyskiwanie pracowników ze wschodu. To między innymi dlatego warto powierzyć całość tych działań agencji pośrednictwa pracy, która zadba o to, by na rozmowę z pracodawcą przybyły osoby o profilu zgodnym z jego wymaganiami. Skontaktuj się z naszym konsultantem, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat ewentualnej współpracy.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl