Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Wiele agencji pośrednictwa pracy wyszło naprzeciw aktualnej sytuacji na polskim rynku i wprowadziło do swoich ofert możliwość pozyskiwania pracowników z Ukrainy, na zasadach tzw. leasingu. Z takiej możliwości może skorzystać każdy przedsiębiorca, który poszukuje dyspozycyjnych i zmotywowanych wykonawców, z odpowiednim doświadczeniem w danej branży. To również doskonałe rozwiązanie dla firm cierpiących z powodu braku polskich kandydatów do pracy w swoich szeregach. Usługa leasingu pracowników ze wschodu Europy jest dedykowana także dla pracodawców, którym zależy na tym, aby ich pracobiorcy byli gotowi do podjęcia działań bez względu na to, gdzie znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.

Praca w Polsce dla obywateli Ukrainy

Ukraińcy chętnie przyjmują się do pracy w polskich firmach, ponieważ te oferują im atrakcyjniejsze warunki od ich rodzimych korporacji. Cudzoziemcy ze wschodu są kuszeni wyższą pensją oraz zwiększoną liczbą pakietów pozapłacowych, takich jak zapewnienie kwaterunku czy wyżywienia. Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy to także szereg korzyści dla pracodawców, szczególnie jeśli decydują się oni na skorzystanie z usług pośrednika.

pozyskiwanie pracowników z Ukrainy narzędziaJako największe z nich warto wymienić:

  • gwarancję legalnego zatrudnienia pracowników z zagranicy;
  • stały kontakt z koordynatorem władającym dwoma językami, dla ułatwienia komunikacji;
  • zapewnienie bazy noclegowej dla pozyskanych pracowników z Ukrainy.

Należy pamiętać, że angażowanie do pracy Ukraińców jest zgodne z prawem obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej tylko wtedy, gdy nie uwzględnia dodatkowych kosztów dla kandydatów.

Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy – informacje praktyczne

Usługa leasingu pracowniczego jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla pracodawców m.in. ze względu na to, że mają oni szansę poznania kandydatów, którzy spełniają określone przez siebie wymogi. Agencje zajmujące się rekrutacją pracowników każdorazowo prowadzą wstępną selekcję, co znacznie usprawnia proces naboru wykonawców.

Bez względu na to, czy dana firma poszukuje osób do wykonywania pracy dla hydraulika, czy też specjalisty IT, procedura zawsze pozostaje identyczna i skupia się przede wszystkim wokół dopełnienia wszelkich formalności.

W przybliżeniu wygląda ona w następujący sposób:

  • wysłanie oficjalnego zaproszenia do potencjalnego pracownika;
  • zadbanie o posiadanie stosownych dokumentów, takich jak wiza wydawana przez Konsulat Polski mieszczący się na Ukrainie;
  • zarejestrowanie oświadczenia, w którym znajduje się informacja o chęci zatrudniania obywatela Ukrainy na czas trwający pół roku;
  • złożenie wniosku o pobyt stały dla obywatela Ukrainy, po upływie 6 miesięcy od podjęcia przez niego pracy. Wniosek składany jest na podstawie zezwolenia na podjęcie pracy w Polsce lub Karty Pobytu.

Pozyskiwanie pracowników z Ukrainy jest opłacalne, ale jednocześnie wymusza konieczność dopełniania rozmaitych formalności. Dlatego też warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy. W ofercie takich firm znajduje się między innymi doradztwo personalne dotyczące osób, które zgłosiły chęć podjęcia pracy w Polsce. Pomoc specjalistów wiąże się z możliwością poczynienia ogromnych oszczędności czasu i usprawnienia procesu rekrutacyjnego. Skontaktuj się z nami jeśli chcesz poznać szczegóły naszej działalności lub ustalić szczegóły związane z podjęciem ewentualnej współpracy.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl