Niemcy szukają specjalistów. Kogo praca znajdzie sama?

Wielu z nas pamięta na pewno syndrom polskiego hydraulika, na który w 2005 roku zachorowało kilka krajów zachodniej UE (głównie Francji). Obawiano się, że po wejściu naszego kraju do struktur unijnych Polacy zaleją tamtejsze rynki pracy. Ale dzisiaj nasi specjaliści są poszukiwani, a wręcz pożądani, na zachodzie. W Niemczech na przykład z łatwością znajdzie się tam chociażby praca dla elektryka czy hydraulika.

Polski hydraulik, polski elektryk – Niemcy wiedzą, że to im się opłaca

Po 12 latach naszej obecności w Unii Europejskiej okazało się, że o ile faktycznie znaczna część narodu (ponad 2 miliony osób) przebywa obecnie na emigracji, to masowy exodus jednak nie nastąpił. Okazało się za to, że warto zatrudniać polskich fachowców, gdyż ich kompetencje i pracowitość niejednokrotnie przewyższają te posiadane przez ich zagranicznych kolegów po fachu.

Głównymi czynnikami, które spowodowały, że Niemcy zaczęli doceniać polskich pracowników (pamiętajmy, że niemiecki rynek pracy w pełni otworzył się dla nas w 2011 roku), są:

  • wysoko rozwinięta gospodarka, potrzebująca stałego dopływu wykwalifikowanych pracowników w zawodach, w których młodzi Niemcy niekoniecznie chcą podejmować pracę;
  • efekt starzenia się społeczeństwa – Niemcy są jednym z najstarszych społeczeństw w Europie. W 2013 roku na jedną emeryturę pracowały 4 osoby, za 20 lat będą to już tylko 2 osoby;
  • niż demograficzny – nasz zachodni sąsiad ma najniższy na świecie wskaźnik urodzeń. Wynik 8,3 dziecka/1000 mieszkańców jest gorszy niż w Japonii, uznawanej tradycyjnie za kraj o najmniejszej dzietności.

Najprościej ujmując, naszym sąsiadom brakuje wykwalifikowanych rąk do pracy. Zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne, więc niemieckie firmy kuszą pensjami i atrakcyjnymi warunkami zatrudnienia.

Kto łatwo znajdzie pracę w Niemczech – szybki przegląd branż i zawodów

oferty pracy w Niemczech dla elektrykówPolskie portale ogłoszeniowe pełne są ofert pracy w Niemczech. Kogo najczęściej poszukują w Polsce niemieccy pracodawcy?

W sektorze budowlano-remontowym łatwo o pracę dla elektryków. Wspomniany na wstępie słynny polski hydraulik również nie będzie miał problemów z zatrudnieniem. Cenieni są również malarze i stolarze. Branża budowlana cierpi na niedostatek fachowców, więc każdy pracownik z solidnym doświadczeniem i znajomością niemieckiego znajdzie zatrudnienie właściwie od zaraz.

Jak wspominaliśmy, społeczeństwo niemieckie starzeje się, więc łatwo o pracę dla osób z branży medycznej: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, opiekunów osób starszych. Również motoryzacyjna i przemysł potrzebują pracowników, dlatego stałe zatrudnienie z łatwością znajdzie spawacz, ślusarz, lakiernik czy mechanik.

Kwalifikacje i język otwierają drogę do pracy w Niemczech

Chociaż brak doświadczenia czy wykształcenia zawodowego i nieznajomość języka nie przekreślają szans na znalezienie pracy za Odrą, to posiadając je możemy być pewni jej otrzymania – i to za stawkę wyższą niż minimalna (8,50 euro/godz.). Bez posiadania jakichkolwiek kwalifikacji najczęściej znajdziemy pracę w przemyśle produkcyjnym, branży HoReCa, rolnictwie.

Warto jednak znać i szlifować język niemiecki. Bardzo prawdopodobne jest, że niemiecki pracodawca mający do wyboru osobę z pewnym doświadczeniem, ale nieznającą niemieckiego, i kandydata bez doświadczenia, ale świetnie mówiącego w tym języku, wybierze osobę niemieckojęzyczną.

kurs niemieckiego organizowany przez agencję pracy

Jeśli posiadamy wykształcenie kierunkowe oraz doświadczenie w jednym z wymienionych w artykule zawodów, a sytuacja życiowa nam na to pozwala, możemy zacząć poważnie myśleć o pracy w Niemczech. Płace tam są średnio czterokrotnie wyższe niż w Polsce, zaś praca do wykonania – identyczna. Pozostaje tylko odbyć intensywny kurs językowy i można zaczynać przygotowania do wyjazdu.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl