Na własną rękę czy przez agencję – gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Wielu polskich pracodawców zastanawia się dziś, jak i gdzie znaleźć pracowników z Ukrainy. Skąd te pytania? Pracownicy ze Wschodu są uważani za równie solidnych co rodzimi, a w kraju brakuje fachowców w wielu sektorach gospodarki. Do tego uproszczona procedura zatrudnienia dodatkowo zachęca do rekrutacji wśród naszych wschodnich sąsiadów.

40% polskich przedsiębiorstw ma w planach zatrudnienie ukraińskich pracowników. Ale czy wystarczy ogłoszenie w internecie z dopiskiem „praca dla Ukraińca”? Podpowiemy gdzie i jak szukać, by skutecznie znajdować.

Wyspecjalizowane agencje zatrudnienia

Szukanie pracownika to ciężka, żmudna praca. Nie wystarczy zamieszczenie ogłoszenia i obserwowanie strumienia spływających CV. Zatrudnić jest wprawdzie łatwo, ale znaleźć wykwalifikowanego, odpowiedzialnego fachowca, który zwiąże się z firmą na dłużej i przyniesie wymierne korzyści – to często zadanie ponad siły pracodawców. Jak więc szukać pracowników z Ukrainy i znajdować tych najlepszych?

Naczelna zasada outsourcingu mówi: jeśli nie wiesz, jak coś zrobić – zleć to komuś, kto zrobi to za Ciebie (i zrobi dobrze). W polskiej branży HR działa wiele agencji zatrudnienia, które w swojej ofercie posiadają rekrutację i zatrudnienie pracowników ze Wschodu – w tym oczywiście nasza.

Kiedy warto zastanowić się nad ofertą agencji?

Każda rekrutacja przeprowadzana jest indywidualnie. Niektóre firmy szukają np. jednego niewykwalifikowanego pracownika do obsługi magazynu, na 3 miesiące, inne – 20 doświadczonych spawaczy MIG/MAG – na stałe i na wczoraj.

Powierzenie rekrutacji i planowania zatrudnienia agencji zawsze będzie rozsądnym posunięciem. Rozwiązanie to najlepije sprawdzi się, gdy:

  • planujemy zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, których kompetencje trzeba sprawdzić przed zatrudnieniem,
  • chcemy zatrudnić większą grupę pracowników,
  • zależy nam na czasie i szybkim zatrudnieniu (mamy np. pilne, intratne zlecenia),
  • nie chcemy zwiększać obciążenia działu kadr w swojej firmie (agencja bierze na siebie ciężar rozliczenia finansowego, podatkowego i ubezpieczeniowego pracowników).

Największą korzyścią oferty agencyjnej jest (przynajmniej w przypadku naszej agencji) elastyczność i gwarancja szybkiego, skutecznego przeprowadzenia rekrutacji, dzięki chociażby możliwości wypróbowania pracownika lub bezpłatnej zamiany na innego. Jest to również rozwiązanie dla „leniwych perfekcjonistów” – czyli wszystkich, którzy chcą osiągnąć najlepsze efekty najmniejszym kosztem.

Jak znaleźć pracowników ze Wschodu samodzielnie?

samodzielne szukanie pracowników ze Wschodu przez internetNiektórzy lubią mieć wszystko pod ścisłą kontrolą i zarządzać bezpośrednio. Wiele firm na własną rękę szuka pracowników z Ukrainy. Jest to również dobra metoda, ale wymaga zwiększonych nakładów pracy na przeprowadzenie rekrutacji.

Najważniejsze pytanie to: gdzie szukać? Internet to oczywiste i najważniejsze narzędzie, i jego właściwe wykorzystanie na pewno przyniesie skutki. Musimy jednak określić na początku, czy będziemy przeprowadzać rekrutację czynną, czy bierną.

Rekrutacja czynna

Rekrutacja czynna (tzw. model Direct Search) polega na samodzielnym wyszukiwaniu odpowiednich kandydatów. Prowadzi się ją różnymi kanałami (portale ogłoszeniowe, fora internetowe, portale dla pracowników, media społecznościowe, mailingi).

Po wyborze kandydata i nawiązaniu kontaktu trzeba jeszcze zachęcić taką osobę, by chciała dla nas pracować. Metoda rekrutacji czynnej jest czasochłonna i sprawdza się najlepiej przy poszukiwaniu 1-3 pracowników. Zazwyczaj szuka się tym sposobem osób o wysokich kwalifikacjach.

Rekrutacja bierna

Rekrutacja bierne polega na zamieszczeniu ogłoszeń w strategicznie ważnych dla powodzenia rekrutacji miejscach (np. media branżowe, portale tematyczne i ogłoszeniowe), w internecie i mediach tradycyjnych. Naszym zdaniem nie może to być metoda autonomiczna, a uzupełniająca (lub równoprawna) dla rekrutacji czynnej.

Powinniśmy również prowadzić poszukiwania na ukraińskich portalach internetowych. Wiele z nich ma polskie wersje językowe. Istnieją również strony tematyczne, dedykowane poszukiwaniom pracy w Polsce. To może być nasz złoty strzał w trakcie samodzielnej rekrutacji.

Oczywiście nie zapominajmy o poczcie pantoflowej i poleceniach – metodach starych jak sama koncepcja pracy, ale wciąż skutecznych i powszechnie wykorzystywanych. Może okazać się, że przy odrobinie szczęścia idealnego kandydata znajdziemy na lokalnym rynku pracy.

Odpowiedzi na pytanie, jak szukać pracowników z Ukrainy, trudno udzielić w jednym krótkim wpisie. Jeśli interesuje nas zatrudnienie pracowników ze Wschodu, wiemy już, jakie możliwości mamy do wyboru. Kiedy posiadamy wystarczająco duży i wydajny dział HR, możemy spróbować rekrutacji samodzielnej, natomiast w przypadku mniejszych firm – lub większych wyzwań – lepiej zlecić rekrutację doświadczonej agencji pracy.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl