Jak szukać atrakcyjnych ofert pracy w Polsce?

Rynek pracy nieustająco ewoluuje powodując, że dziś zupełnie inaczej szuka się zatrudnienia niż kilkanaście lat temu. Inne są również zawody, które aktualnie znajdują się w czołówce najbardziej poszukiwanych przez pracodawców, a niektóre zmiany są naprawdę zaskakujące. Jeszcze całkiem niedawno znalezienie dobrej oferty pracy w Polsce było nie lada wyczynem, dziś ta sytuacja ulega zmianie i zdarza się, że to pracodawca ma kłopot ze znalezieniem pracowników, a nie odwrotnie.

Nie tylko zagranica

oferty pracy w PolscePo wejściu Polski do Unii Europejskiej Polacy zachłysnęli się nowymi możliwościami i masowo wręcz zaczęli wyjeżdżać do innych państw w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na fakt, że nasz rodzimy rynek pracy przeżywał poważny kryzys, a legalne i atrakcyjne oferty pracy w Polsce były bardzo rzadkie. Doprowadziło to do odpływu ogromnej ilości polskich pracowników z kraju i powstania deficytów w niektórych branżach.

Sytuacja ta najbardziej uwidoczniła się w sferze budowlanej, co doprowadziło do tego, że aby znaleźć dobrego fachowca trzeba się było naprawdę mocno natrudzić. Zaobserwowano również niepokojące zjawisko w postaci coraz częściej wyjeżdżających lekarzy i wykwalifikowanego personelu medycznego oraz dobrze wykształconych pracowników innych branż. Praca za granicą w pewnym momencie stała się jedyną alternatywą dla wielu ludzi.

Na szczęście w ostatnich latach sytuacja na polskim rynku pracy zaczyna ulegać poprawie, spada bezrobocie, które w ubiegłym roku było najniższe od 25 lat oraz zaczynają wzrastać zarobki. Pracodawcy stanęli wobec problemu związanego z brakiem pracowników, co zmusza ich do podniesienia płac i oferowania lepszych warunków pracy. Wielu z nich ratuje się pozyskiwaniem pracowników ze Wschodu Europy, wypełniając lukę powstałą po emigrujących Polakach. Tym sposobem powoli, to Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy nie tylko dla Polaków, ale również dla obywateli innych Państw.

Gdzie najczęściej zamieszczane są oferty pracy w Polsce i jak do nich dotrzeć?

Poszukiwanie pracy dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilkanaście lat temu, gdy właściwie jedynym źródłem ofert był Urząd Pracy i ogłoszenia w prasie. Obecnie wystarczy uruchomić komputer i momentalnie mamy dostęp do tysięcy różnorodnych ogłoszeń zamieszczanych zarówno przez pracodawców jak i agencje rekrutacyjne.

Warto, zatem przeglądać wyszukiwarki ofert pracy, a także korzystać z serwisów społecznościowych, na których można założyć profil zawodowy, znaleźć oferty pracy, sprawdzić opinie o potencjalnym pracodawcy oraz nawiązać sieć kontaktów biznesowych. Dobrze też za pośrednictwem mediów spróbować samodzielnie dotrzeć do pracodawcy i tym sposobem uprzedzić konkurencję oraz pokazać swoją przedsiębiorczość. Szukanie pracy może dziś odbywać się właściwie w każdym momencie, co ułatwiają również aplikacje na smartfony pozwalające na przeglądanie ofert w każdej wolnej chwili.

Emigracja? Czemu nie, ale tylko dobrowolna

Miejmy nadzieję, że pozytywne zmiany, które zachodzą na polskim rynku pracy, będą miały charakter trwały i doprowadzą do stabilizacji zatrudnienia. Ideałem byłaby sytuacja, gdyby ludzie decydujący się na emigrację zarobkową robili to dobrowolnie, a nie przymuszeni trudną sytuacją ekonomiczną w kraju. Być może za wzrastającą ilością ofert pracy w Polsce, pójdą też wyższe zarobki i atrakcyjne warunki pracy, które zachęcą rodaków do pozostania w kraju.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl