Jak skutecznie szukać i zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Po latach panującego w Polsce bezrobocia, nagle sytuacja się odwróciła i przedsiębiorcy stanęli wobec problemu związanego z brakiem chętnych do podjęcia pracy w ich firmach. Stało się to na tyle poważne, że wielu pracodawców zaczęło brać pod uwagę zatrudnienie obcokrajowców (szczególnie Ukraińców), którzy coraz liczniej zaczęli przyjeżdżać do naszego kraju. Procedura ta, nie jest jednak taka prosta jak mogłoby się wydawać, dlatego właściciele przedsiębiorstw coraz częściej pytają na internetowych forach jak szukać i zatrudniać pracowników z Ukrainy.

Poszukiwania samodzielne

Wielu pracodawców, zwłaszcza tych będących na początku przygody z pracownikami ze Wschodu Europy próbuje znaleźć chętnych do pracy obcokrajowców na własną rękę. W tym celu umieszczają ogłoszenia na portalach internetowych, potem je weryfikują, umawiają się na spotkania rekrutacyjne i przystępują do załatwiania formalności związanych z zatrudnieniem. Niestety jest to proces długi i żmudny i często kończy się niepowodzeniem.

Przyczyną może być brak odpowiednich kandydatów, nieznajomość przepisów prawnych i wymogów formalnych czy zbyt krótki czas na przeprowadzenie rekrutacji. Nawet, jeśli wszystko się powiedzie, pracodawcy mają problem z ogromną rotacją pracowników z Ukrainy, co destabilizuje pracę ich firmy. Dlatego też, coraz częściej znalezienie odpowiednich fachowców powierzają profesjonalnym pośrednictwom zajmującym się rekrutacją i selekcją pracowników z zagranicy oraz załatwianiem wszelkich formalności z tym związanych.

Jak szuka i zatrudnia pracowników z Ukrainy agencja pośrednictwa pracy?

oferty pracy dla UkraińcówNa rynku wciąż przybywa firm rekrutacyjnych, które pośredniczą pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w zawarciu umowy o pracę. Niektóre z nich wyspecjalizowały się w poszukiwaniu konkretnych pracowników np. obcokrajowców, którzy są coraz chętniej zatrudniani w polskich firmach. Zdecydowanie najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy, dlatego też niektóre agencje nastawione są głównie na współpracę z tą grupą narodowościową.

Jak to wygląda w praktyce? Pracodawca kontaktuje się z agencją i precyzuje, jakich i ilu pracowników potrzebuje. Biuro pośrednictwa uruchamia proces rekrutacyjny poprzez zamieszczanie odpowiednich ogłoszeń oraz przeszukiwanie własnych baz danych, następnie przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne i „dostarcza” najlepiej dopasowanych pracowników do firmy zlecającej. Firmy rekrutacyjne pomogą również pracodawcy w spełnieniu wszystkich wymogów formalnych niezbędnych do zawarcia umowy o pracę z obcokrajowcami.

Ciekawym rozwiązaniem jest również tzw. leasing pracowników z Ukrainy, polegający na tym, że to agencja staje się pracodawcą dla imigrantów, a następnie wynajmuje ich firmie zgłaszającej takie zapotrzebowanie.

Z agencją wygodniej

Niewątpliwie zlecenie rekrutacji profesjonalnej firmie jest dla pracodawcy wygodniejsze i korzystne. Agencje pośrednictwa mają dużo większe możliwości, dzięki którym najlepiej wiedzą jak skutecznie szukać i zatrudniać pracowników z Ukrainy i innych państw. Nie bez znaczenia jest też fakt znajomości przepisów prawnych, które obowiązują każdego pracodawcę chcącego zatrudnić obywatela innego państwa, a o których większość właścicieli firm zaczynających współpracę z obcokrajowcami nie ma pojęcia. Dlatego, chcąc mieć dobry i wykwalifikowany zespół pracowników, którzy będą zatrudnieni legalnie w oparciu o polskie przepisy prawa, warto udać się po pomoc do specjalistów.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl