Ile zarabia elektryk? Polska vs Niemcy

Praca dla elektryka za granicą – takie i podobnie zatytułowane ogłoszenia o pracę przeżywają obecnie swój renesans. Po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarkę dostajemy w odpowiedzi listę 185 tysięcy wyników. W realiach otwartego unijnego rynku pracy wielu wykwalifikowanych polskich elektryków decyduje się odpowiedzieć na jedno z takich ogłoszeń. Dlaczego? Powodem, rzecz jasna, są finanse. Nie jedynym, ale dla większości najważniejszym. Rzućmy zatem więcej światła na zarobki w tej branży.

Elektryk – praca i płaca w Polsce

GUS podaje, że przeciętna miesięczna pensja brutto w czerwcu 2016 roku w sektorze przedsiębiorstw wynosiła 4252 zł. Oznacza to, że statystyczny Polak zatrudniony na umowie o pracę mógł włożyć co miesiąc do portfela 3029 zł. Wynik tradycyjnie podbija Warszawa – w województwie mazowieckim można było liczyć na 5101 zł brutto. Najgorzej było w warmińsko-mazurskim – tam przeciętna płaca wynosiła tylko 3502 zł.

Jeśli chodzi o zarobki polskich elektryków, dane są różnorodne. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, ankieta przeprowadzana w internecie przez firmę doradczą Sedlak&Sedlak, podaje następujące informacje (uzyskane w oparciu o odpowiedzi od 1699 elektryków):

  • mediana zarobków wynosi 3318 zł brutto (2378 zł netto) – oznacza to, że połowa polskich elektryków zarabiała mniej niż podana kwota, a połowa więcej;
  • 25% elektryków zarabia poniżej 2600 zł, a drugie 25% powyżej 4350 zł brutto. Pozostała połowa mieści się w przedziale 2600-4500 zł brutto.

Z kolei portal moja-pensja.pl, zajmujący się analizą wynagrodzeń na podstawie danych zgromadzonych od internautów, szacuje średnie wynagrodzenie elektryków na poziomie 2800 zł (2018 zł netto). Z kolei raport agencji doradczej TEST Human Resources z 2014 roku (545 przebadanych elektryków) wykazał, że płaca podstawowa w tej grupie zawodowej wyniosła 3434 zł (2460 zł netto).

wynagrodzenie elektryka w Niemczech

Liczby te wskazują na fakt, że średnie wynagrodzenia w tym zawodzie są zauważalnie mniejsze od przeciętnego wynagrodzenia. Wziąwszy to pod uwagę i uwzględniając specyfikę zawodu (praca z narażeniem życia, często w niebezpiecznych warunkach, na wysokości), nie dziwi fakt, że wielu elektryków coraz częściej przegląda oferty pracy za granicą.

Elektryk – praca i płaca w Niemczech

80% Polaków myśli o emigracji zarobkowej. Ponad 2 miliony z nas już pracuje za granicą. Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto zapoznać się ze zmianami finansowymi, jakie może przynieść.

Zacznijmy od tego, że elektryk pracujący w Niemczech w oparciu o umowę o pracę nie może zarobić mniej niż ustawowa płaca minimalna. Od 1 stycznia 2015 roku wynosi ona 8,50 euro brutto/godz. Daje to miesięczną kwotę minimalną na poziomie 1473 euro brutto miesięcznie. Oczywiście pensje dla wykwalifikowanych pracowników kształtują się na wyższym poziomie. Elektryk budowlany może liczyć na stawki godzinowe zaczynające się od 11 euro, co przy standardowym tygodniu pracy daje już 1763 euro/miesiąc.

Ale często zarobki są jeszcze większe. Elektryk pracujący w Niemczech za 13 euro/godz. zarobi miesięcznie (nie wliczając nadgodzin) 2080 euro brutto. Po odliczeniach podatkowych i ubezpieczeniowych zostaje mu kwota 9 euro/godz. netto, jeśli posiada rodzinę (7,9 euro w przypadku singli). W przeliczeniu daje to 6240 zł na rękę. Poza tym elektrycy z Polski często mogą liczyć na dodatek w formie diety w wysokości nawet 40 euro netto dziennie.

Średnie koszty utrzymania w Niemczech możemy założyć na poziomie 1000 euro, choć w zależności od lokalizacji i sposobu życia mogą być większe lub mniejsze. Na koniec miesiąca w portfelu polskiego elektryka pracującego w Niemczech zostanie zatem ponad 2000 zł, czyli… tyle ile wynosi przeciętne wynagrodzenie netto elektryka w Polsce.

Nic więc dziwnego, że portale agencji pracy czy internetowe giełdy pracy dla elektryków pękają w szwach od ogłoszeń, a na branżowych forach toczone są długie dyskusje o wadach i zaletach pracy w Niemczech.

Pracownicy głosują portfelem

Nie trzeba długo się zastanawiać ani analizować wnikliwie poszczególnych danych, które przytoczyliśmy, by gołym okiem stwierdzić, że polski elektryk zdecydowanie lepsze warunki finansowe (co najmniej trzykrotnie większe zarobki, a najczęściej – znacznie więcej) znajdzie u naszych zachodnich sąsiadów. Polska gospodarka jeszcze długo nie będzie mogła zaoferować specjalistom z doświadczeniem w elektryce czy elektroenergetyce tego, co oferują niemieckie firmy. A społeczeństwo w kwestii zarobków najczęściej głosuje nogami, nie sercem.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl