Elektryk niejedno ma imię i obliczy wiele. O różnicach w zawodzie

W nazewnictwie zawodów związanych z praca przy energii elektrycznej panuje dosyć duże zamieszanie. Postronnym osobom zazwyczaj wystarcza jedno określenie: elektryk. Ale czy umieszczone na internetowej giełdzie pracy dla elektryków ogłoszenie o tytule „Praca dla elektromontera” to to samo, co „Praca dla elektryka”? Czy można obrazić elektroenergetyka, mówiąc do niego per „panie elektryku”?

Państwowy wykaz zawodów

praca dla elektryka w elektrowniWspomniany w jednym z wcześniejszych wpisów, ministerialny wykaz zawodów (a tak właściwie – to rozporządzenie w sprawie) wymienia następujące grupy zawodowe powiązane z elektrotechniką, czyli dziedziną nauki i techniki zajmującą się zagadnieniami związanymi z energią elektryczną:

  • elektryk,
  • elektroenergetyk,
  • elektromonter,
  • elektromechanik.

W dokumencie jest też stworzony rozdział na techników, inżynierów i zwykłych elektryków, ale te różnice wynikają z uzyskanego tytułu zawodowego. Inżynierowie muszą legitymować się wyższym wykształceniem, technicy tytuł otrzymują po skończeniu szkoły zawodowej lub technikum, a „zwyczajny” elektryk to – najprawdopodobniej, gdyż wykaz nie zawiera w tej kwestii objaśnień – osoba z uprawnieniami elektrycznymi (tzw. uprawnienia SEP) i ewentualnie odbytym szkoleniem zawodowym. Oczywiście mowa tu o wnioskach, wypływających z lektury rozporządzenia.

Czy(m) praca elektryka różni się od pracy elektromontera?

Rdzeniem każdego z tych słów jest cząstka elektr-, która wskazuje na podstawowe znaczenie tych wyrazów – związek ze zjawiskiem elektryczności. W przypadku elektroenergetyka, elektromontera i elektromechanika mamy do czynienia z wyrazami złożonymi, w których druga część (-monter, -energetyk, -mechanik) wskazuje na charakter wykonywanej pracy.

Podsumowując, możemy zauważyć, że:

  1. Elektryk – jest pojęciem najbardziej ogólnym i nie mówi nic o charakterze wykonywanej pracy, poza tym, że jest to praca związana z elektrotechniką. Jest także określeniem najbardziej rozpowszechnionym w potocznej i niebranżowej mowie. Dla przeciętnego człowieka elektrykiem będzie i elektromonter, i elektromechanik, i elektroenergetyk – i co ciekawe, przeciętny człowiek będzie miał tu rację. Dzieje się tak dlatego, że wyraz ten nie definiuje konkretnego zawodu, tylko całą ich grupę. Można więc podsumowując stwierdzić, że każdy elektromonter jest elektrykiem, ale nie każdy elektryk jest elektromonterem.
  2. Elektroenergetyk – podstawowe znaczenie tego wyrazu sugeruje nam, że mamy do czynienia z kimś kto zajmuje się energią elektryczną – z naciskiem na energię. Prąd elektryczny to nic innego jak forma jej transportu. Energia elektryczna służy nam do zasilaniu naszych urządzeń, a elektroenergetyk zajmuje się dziedziną wytwarzania, transportowania i magazynowania tej energii. Dla przeciętnego Kowalskiego elektroenergetykiem będzie „pan z elektrowni”. Po części jest to prawda, gdyż wielu elektroenergetyków jest zatrudnionych właśnie w elektrowniach.
  3. Elektromonter – praca elektromontera skupia się w większości na działaniach fizycznych. Jak sugeruje końcówka -monter, zadaniem takiego pracownika jest montaż – ale nie tylko. Elektromonter zajmuje się nie tylko montażem instalacji elektrycznych, ale i jej konserwacją. Usuwa również uszkodzenia, montuje punkty oświetleniowe, dokonuje pomiarów diagnostycznych w instalacjach, zajmuje się podłączaniem urządzeń elektrycznych oraz zabezpieczeniem instalacji. Jest to praca ciężka oraz odpowiedzialna.
  4. Elektromechanik – elektromechanik to elektryk zajmujący się pojazdami samochodowym, i chociaż końcówka -mechanik przydaje szerszego znaczenia, to utarło się nazywać tak elektryków zajmujących się autami. Jako że w dzisiejszych autach trudno znaleźć czysto „mechaniczne” układy, łatwo jest o dobrze płatną pracę w tym zawodzie.

Praca elektryka” jest więc określeniem na najwyższym poziomie ogólności i definiuje wszystkie zawody związane z elektrycznością, a „praca elektromontera” jest najcięższa pod względem fizycznym. Elektryk to zawód ciekawy, ale wymagający. Poza tym – zwłaszcza na zachodzie, w Niemczech i innych krajach UE – deficytowy, co stwarza atrakcyjne możliwości zarobkowania dla wszystkich specjalistów, którzy fach mają w ręku, a wiedzę i umiejętności w małym palcu.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl