Elektromonter pracę ma w kieszeni

Praca elektromontera bywa trudna i wymagająca, jednak istnieje wielu pasjonatów tej specjalności, którzy czerpią ogromną satysfakcję ze swoich zajęć. Na czym polega ów zawód i czy opłaca się kształcić w tym kierunku? Zapraszamy do lektury!

Jak zostać elektromonterem i na czym polega jego praca

By możliwości pracy elektromontera stanęły przed Tobą otworem, należy ukończyć szkołę zawodową o odpowiednim profilu lub na przykład technikum elektroniczne. Pracodawcy wymagają często odpowiednich uprawnień. Zdobędziesz je na przykład za pośrednictwem Stowarzyszenia Elektryków Polskich bądź Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich. Placówki te organizują specjalne egzaminy, których pozytywne zaliczenie równoznaczne jest ze zdobyciem potwierdzenia kwalifikacji zawodowych związanych z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, cieplnych czy gazowych.

Jeśli skończyłeś szkołę, dysponujesz odpowiednimi świadectwami, ale nie masz doświadczenia – nie martw się. Bardzo dużo przedsiębiorstw, zarówno w Polsce, jak i za granicą, poszukuje osób do pracy na stanowiska elektryków oraz pokrewne, takie właśnie jak elektromonter, elektroenergetyk bądź elektromechanik. Firmy zapewniają odpowiednie przeszkolenie, więc wiedza oraz umiejętności zdobyte w szkole czy podczas kursów powinna stanowić wystarczającą bazę do sprawnego realizowania zadań zawodowych.

Praca dla elektromontera - instalacja elektryczna

A jakie to zadania? Pracując jako elektromonter będziesz na co dzień montował elementy zgodnie z dokumentacją techniczną. Spodziewaj się obowiązków związanych z montażem instalacji, dbaniem o odpowiednie zabezpieczenie przewodów elektrycznych czy właściwe funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego. Elektromonterzy zajmują się ponadto przeglądami technicznymi, instalacjami elektrycznymi (zakładaniem nowych oraz wymianą tych przestarzałych). Instalują oświetlenie, montują urządzenia rozdzielcze czy sterownicze, konserwują maszyny i obiekty.

Czy masz predyspozycje do pracy elektryka?

Cechą, która najczęściej pojawia się podczas charakterystyki dobrego elektryka, jest odpowiedzialność. Osoba, która dba o właściwy montaż i funkcjonowanie urządzeń czy sieci elektrycznych, musi być bowiem świadoma faktu, jak ważna, a zarazem istotna dla bezpieczeństwa wielu ludzi jest jej praca. Powinna ponadto cechować się rzetelnością, dokładnością, profesjonalizmem i zdolnością racjonalnego myślenia. Nie bez znaczenia są w pracy elektryka umiejętności techniczne, analityczne, matematyczne.

W opisywanej branży kompetencje zawodowe, świadczące o prawidłowym przeszkoleniu, są tak samo istotne jak właściwe podejście do wykonywanego zawodu, zaangażowanie oraz sumienność. Elektryk musi traktować swoje obowiązki bardzo poważnie i zawsze wywiązywać się z nich bez zarzutu, zależy od tego bowiem bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie osób korzystających z konkretnych urządzeń czy sieci.

Szukając zajęcia odpowiedzialnego, ciekawego, wymagającego sporego zaangażowania, a ponadto dającego duże szanse rozwoju oraz nauki nowych rzeczy, weź pod uwagę pracę dla elektromontera. Zarobki podobnie jak w wielu branżach – dla osób bez doświadczenia nie są zbyt wysokie, jednak prawdopodobieństwo znalezienia posady jest bardzo duże, także w krajach Europy Wschodniej czy Północnej.

Jeśli wybierzesz dla siebie zawód elektryka, praca będzie na Ciebie czekała. Na naszym rodzimym rynku zatrudnienia coraz częściej słyszy się sygnały, iż stanowiska związane z branżą elektryczną są wolne, a rąk do pracy nieustannie brakuje.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl