Dlaczego Polacy jeżdżą do pracy w Niemczech?

Polska emigracja zarobkowa to od lat stały element naszej rzeczywistości. Wyjeżdżają nie tylko młodzi ludzie chcący zarobić na godny start w dorosłość, ale nierzadko osoby dojrzałe z bogatym życiorysem zawodowym, które postanowiły spróbować szczęścia w kraju, który zapewni im zarobki adekwatne do wykonywanej pracy. Takim państwem bardzo często jest nasz zachodni sąsiad, u którego zatrudnienie znajduje większa część emigrujących Polaków. Praca w Niemczech od lat cieszy się powodzeniem wśród naszych rodaków, którzy bardzo często zostają tam na długie lata.

Dlaczego Niemcy?

Z badań wynika, że jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków krajów, do których wyjeżdżają w celach zarobkowych są Niemcy. Tendencja ta utrzymuje się od lat, a jedyne państwo cieszące się niewiele większą popularnością to Wielka Brytania. Patrząc na ilość ofert pracy w Niemczech, zamieszczanych na portalach internetowych oraz stronach firm rekrutacyjnych, można sądzić, że również pracodawcy niemieccy są żywo zainteresowani zatrudnianiem pracowników z Polski. Dlatego też, osoby chcące podjąć pracę w tym kraju, nie powinny mieć problemów z jej znalezieniem, gdyż jest jej naprawdę sporo.

Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają właśnie Niemcy? Wśród wielu powodów, najważniejsze to:

  • Zarobki – płace oferowane przez niemieckich pracodawców, nieustająco są nieporównywalnie wyższe od stawek obowiązujących w naszym kraju, co nawet po odjęciu kosztów mieszkania i wyżywienia daje szansę na spore oszczędności,
  • Położenie – bezpośrednie sąsiedztwo z naszą zachodnią granicą jest niewątpliwym atutem, umożliwiającym zminimalizowanie kosztów przejazdów, częste wizyty w Polsce oraz odwiedziny rodziny,
  • Podobieństwa kulturowe – wynikające głównie z położenia i wspólnej historii, ułatwiające asymilację w obcym kraju,
  • Znajomość języka – wielu Polaków, zwłaszcza z terenów przygranicznych włada językiem niemieckim, co ułatwia znalezienie dobrze płatnej i atrakcyjnej pracy.

Oferty pracy w Niemczech – jakich najwięcej?

elektryk praca w NiemczechAgencje rekrutacyjne zajmujące się poszukiwaniem polskich pracowników do pracy w Niemczech oferują najróżniejsze stanowiska zarówno dla osób wykwalifikowanych jak i nieposiadających specjalnych umiejętności. Najczęstszym warunkiem, zazwyczaj jest choćby podstawowa, komunikatywna znajomość języka niemieckiego, bez której ciężko znaleźć atrakcyjne zatrudnienie.

Wśród ogłoszeń jest duża ilość ofert pracy dla elektryków oraz pracowników budowlanych i magazynowych. Zatrudnienie znajdą również osoby chcące pracować przy produkcji, a także inżynierowie czy informatycy. Nieustająco poszukuje się również opiekunek do osób starszych oraz pokojówek i pracowników branży hotelarskiej.

Sezonowa praca w Niemczech sposobem na podratowanie budżetu

Od lat niesłabnącym powodzeniem zwłaszcza u ludzi młodych, cieszy się również praca sezonowa na terenie Niemiec, gdyż daje możliwość szybkiego zarobku w czasie wolnym od innych zajęć np. w trakcie wakacji. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie zawsze wymagana jest tu znajomość języka, wystarczą chęci do pracy.

A te są niezbędne, gdyż jest to zazwyczaj ciężka praca w rolnictwie i sadownictwie wymagająca wytrzymałości i dobrej kondycji fizycznej. Niemniej jednak, nie brakuje chętnych do jej wykonywania, a niektórzy dorabiają w ten sposób każdego roku. Wynika z tego, że praca w Niemczech wciąż jest dla Polaków atrakcyjna, a tym, co najbardziej nas przyciąga jest atrakcyjne wynagrodzenie, na jakie nie możemy niestety liczyć we własnym kraju.

DANE KONTAKTOWE

Brasco Recruitment
ul. Zaparkowa 1
42-400 Zawiercie

TELEFON
Tel: +48 32 670 02 80
E-MAIL
info@brascorecruitment.pl